11 мај, 2021

Биди информиран

Кадмиумот е токсичен метал кој се апсорбира од тлото и е поврзан со тешкотии во учењето кај учениците. Според американски истражувања децата кај кои е најдени поголема количина на кадмиум во урината имаат три пати поголеми тешкотии во учењето и почесто учествуваат во дополнителна настава. Кадмиумот може да предизвика проблеми во училиште Иако секое...
Уште една планетарна „зараза“ по која децата лудуваат се гумените ленти и ластичиња. Нараквици и ѓердани се плетат на мали разбои од разнобојни еластични ленти или гумички-слични на гумените ленти за тегли. Кај нас овие гумени ленти или ластичиња главно се увезени од далекуисточните земји, а се познати под името “разбој гуми“ или „разбој ленти“ (loom bands). Во...
Иако многу пати е пишувано за опасностите кои „демнат од играчките“ за децата и бебињата, и во западните земји постојано се апелира на овие опасности и се доработуваат прописите за да се заштитат децата. Токсични или опасни играчки сеуште може да се најдат на полиците на многу продавници и мегамаркети. Тоа не е само феномен што „само...

СТОП ЗА ПЛАСТИКА

Европратениците во средата на пленарна седница ја усвоија Директивата на Европскиот парламент и на Советот за намалување на влијанието на пластични производи врз животната средина со која се предлага целосна забрана на предмети за еднократна употреба како стапчиња за уши и пластични прибор за јадење и сламки за пиење кои, исто така, го создаваат поголемиот дел од отпадот во...
Десетици видови житарки, овес и корнфлекс содржат траги од хемикалии кои се поврзани со рак, се вели во нов извештај објавен од страна на Работната група за животна средина (EWG).Во извештајот е наведено дека 26 од 28-те житни производи што биле тестирани, имале "штетни" нивоа на глифосат, главна состојка на Раундап. Производите опфаќаат варијации на „Чириос“ и „Квејкер оатс“, вклучувајќи...

Лажни фејсбук профили

Честопати трагајќи по информации на интернет, се среќаваме со лажни, слични на оригиналните, линкови (веб страни, профили...) кои наведуваат во погрешен правец. Тоа се прави со цел да се ослаби гледаноста на оригиналот, да се прикаже невистинита слика, да се пренасочи вниманието во друг правец или да се соберат личните податоци на истражувачот. Последен ваков пример е со фејсбук страната...
Словенечките продавачи на играчки реагираат на безбеднста од  небрендирано кадифено мече кое се продава на пазарите од земјите од екс- Југославија. Досега имало привани десетина случаи на гушење кај деца од голтање на ситните делови од мечето. Станува збор за “нонејм“ играчка, увезена од Кина, а од која очите, носот и вшмукувачката чаша лесно можат да се одвојат од играчката, генерирајќи...
Причината за падот не е целосно разјаснета, иако дел од аналитичарите велат дека паничната продажба на криптовалути ќе придонесе до понатамошен пад во иднина. Додека вредноста на биткоинот падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Баш напротив, тоа беа валутите ethereum, ripple, bitcoin cash и EOS, чија вредност падна за 20%. Кога се работи за биткоин,...
Германските федерални провинции имаат намера да забранат за продажба од 2030 година нови автомобили со бензински и дизел мотори, пишува во својот нов број локалното неделно списание Шпигел. Информацијата е од побликуваните одлуки донесени од Бундесратот на последната негова седница. На овој начин провинциите управувани како од централно-левичарската Социјалдемократска партија (СПД), така и од Христијанско-демократската унија се приклучуваат на забраната. Во...
Хонда повлекува најмалку 1,4 милиони автомобили, вклучувајќи ги и Acura моделите, поради дефект во воздушните перничиња. Повеќе од еден милион модели на "Хонда" и Акура модели се повлекуваат со цел компаниите да ги заменат воздушните перничиња-Takata. Освен тоа, Хонда повлекува  околу 200.000 дополнителни автомобили поради софтверски грешки кои ги вклучуваат задните камери. Сопствениците на Honda и Acura можат да проверат дали...