28 септември, 2020

Биди информиран

Не испраќајте не обучени вработени да вежбаат на вашите клиенти пред да бидат подготвени. Вие не треба да бидете по природа некултурен за да дадете лоши услуги на клиентите; само треба да немате соодветна обука. Во ресторанот на компанијата Риц-Карлтон, рестораните на Дани Мејерс, како и сите други мајстори на услуги на клиентите и со фокус на клиенти, сериозно...
Според синџирот на снабдување на Тајван, треба да очекуваме да видиме брутална битка за уделот на пазарот на паметни телефони на пазарите во развој меѓу Apple и кинеските производители. Оваа борба против потрошувачите на пазарите како Индија и Кина се очекува да се одржи оваа година, непосредно пред лансирањето на 5G. Производителите се надеваат дека ќе ги импресионираат купувачите...
Откако националната администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата разгледуваше извештаи за погрешни воздушни перничиња во возилата што ги направи Kia и нејзината подружница Hyundai, Kia објави дека повлекува повеќе од половина милион возила во САД поради споменатиот проблем. Националната администрација за безбедност на сообраќајот одлучи да го испита предметот по воочување на шест несреќи во кои четири лица загинаа,...
Почнете да кажувате "НЕ" почесто Вие НЕ треба да бидете дел од секој план од кои вашите пријатели очекуваат да бидете дел. Стравот од пропуштање  (FOMO) не е воопшто потребен;најдете подобри начини да се забавувате наместо секој викенд да ги оставате парите во преценети дискотеки со високи цени за алкохол. Неколку пати во месецот е сосема во ред. Уживањето...
Администрацијата за храна и лекови на САД ги предупредува на потрошувачите во повеќе од 20 држави да не јадат одредени мешавини на овошни салати кои содржат веќе исечени дињи поради појава на салмонела. Продуктите кои содржат исечена диња на Каито Фуд се повлечени од полиците на супермаркетите во 23 држави. Епидемијата на салмонела погодила 60 лица, првенствено од Средниот Запад....
Можни штети Од извештаите на потрошувачите се издвојува еден кој вели дека бил обвинет за 304 долари за "оштетување" на изнајмен автомобил по враќање на автомобилот кога канцеларијата била затворена. Совет: Секогаш плаќај со кредитна картичка за да можеш да ги оспориш неточните давачки. Уште еден добар совет: Користете ја камерата на вашиот телефон да фотографирате било какви гребнатини на автомобилот...
Флексибилната политика за враќање прозиводи на Амазон не е без ризик колку што мислите. Компанијата ги банира купувачите за прекршоци, кои вклучуваат  премногу често враќање на предмети. Амазон може да се пофали со бесплатни и лесни враќања/замени за многу од своите производи, кои ги натераа многу продавници во светот  да ги нудат истите политики додека се борат да се натпреваруваат...
Ланецот на супермаркети Алди објави повлекување на производ на социјалните медиуми - лиснати теста од Крествуд што може да содржат метал. Алди го објави повлекувањето на производот на нивната официјална страница на Фејсбук на 1,6 милиони следбеници, советувајќи им на клиентите кои купиле одредени серии од лиснатите теста - во кои има колбаси - да ги вратат во најблиската продавница. За...
Количките на Jané Muum се направени во Кина. Дизајнот може да му овозможи на бебето да се заглави помеѓу потпирачот за раце и седиштето. Според Комисијата за безбедност на производи за потрошувачите, кличките што се повлекуваат имаат црна рамка, полулегнато седиште, кое е реверзибилно. Тие биле продавани во неколку бои: темно сива и црна (S85) светло сива и црна (S49) сина...
Во последниве месеци се шпекулира дека апликацијата може да усвои покомерцијален пристап, по заминувањето на двајцата влијателни основачи на WhatsApp од Фејсбук-компанијата која ја купи за 19 милијарди долари во 2014 година. На прашањето дали услугата за размена на пораки, која може да се пофали со 1,5 милијарди корисници, ќе започне да им служи на своите клиенти со реклами, Шант...