30 јуни, 2020

Биди информиран

Тим академици во Хонг Конг развија 3D апликација за моделирање на човекот која драстично може да го промени начинот на кој купуваме онлајн. Наречена 1Measure, оваа алатка со "мерка за еден клик" им овозможува на корисниците да ги снимат своите пропорции за неколку секунди со поставување две фотографии прикажувајќи ги „од глава до петици“. Откако ќе ги прикачите вашите анфас...
Добра служба за корисници вклучува грижа. Не само што корпорацијата треба да се грижи за квалитетот на нивните производи, туку треба да се грижи и за задоволството на клиентите. Компаниите треба да одвојат време за да се осигураат дека на клиентот му е испорачан производ кој работи, и дека клиентот разбира како да го користи и да управува со...
Доколку сте клиент на некој од продавниците ЛИДЛ во соседството внимавајте што и како купувате, особено ако сте фан на органска храна. Според последните податоции од ЛИДЛ, пронајдена е салмонела во Амарант зрната (Органски зрна- Златно сонце) кои ги продава оваа компанија. Сите пакувања од 500 гр пакети се повлечени од продажбаЗа WordPress. Портпаролот на Лидл изјави: "Симптомите предизвикани од...
Размислувате за купување на Galaxy S9 или iPhone X? Престанете со тоа што го правите. Започнува кампања за промоција на нов паметен телефон кој е многу повозбудлив ... Станува збор за "SM-G8850" , а ние знаеме се за тоа благодарение на соколовите очи на SamMobile и посветеноста на кинескиот орган за сертификација TENAA што јавно го споделува секој претстоен паметен...
Удобно е Модерниот живот е брз, а доаѓањето до продавниците во текот на неделата може да биде незгодно. Тоа е причина уште пред да почнеме да зборуваме за наоѓањето паркинг простор. Кога купувате онлајн, не треба да ја напуштите удобноста на вашиот дом. Всушност, дури не треба да ги соблечете ниту пижамите. Не станува полесно од тоа. Има повеќе...
Европската агенција за хемикалии објави дека хемикалиите октаметилциклотетрасилоксан (Д4) и декаметилциклопентасилоксан (Д5) ќе бидат забранети во козметиката од јануари 2020 година. Дури и на постојаните читатели на етикети не може да им се забележи што ги немаат овие две хемикалии, познати под ознаките циклометикон (D4) и циклопентасилоксан (D5), на нивната листа на опасни хемикалии. Постои добра причина за тоа: според...
Белгискиот пивски бренд, сопственост на "Анхеузер-Буш ИнБев", изјави дека повлекувањето покрива помалку од 1% од своите стаклени шишиња продадени во Северна Америка. Повлекувањето се однесува на пакети од по 6, 12, 18 и 24 пива на Stella Artois , мулти-пакети од "Најдоброто од Белгија" во САД и Канада и пакети од по 6 и 12 пива на Stella Artois Légère...
Платежни картички се погодни и луѓето се толку навикнати на нив што речиси никогаш не носат готовина со себе. Повеќето луѓе мислат дека со пинот се заштитени од кражба - за разлика од готовина, ако некој ја украде картичката нема да биде во можност да ја користи. Но, дали е баш така? Постои разлика помеѓу дебитна и кредитна картичка, кредитната...
Овие потрошувачи вообичаено си купувале во супермаркетот, но по катадневните информации за загадувањето шти прават пластичните кеси, одлучиле истите  пластични кеси или пакувања  да ги остават во супермаркетот, а не да ги носат дома. Со овој потег, тие сакаа да привлечат внимание на фактот дека продавниците треба да да преземаат поголема одговорност за прекумерна употреба на пластична амбалажа. Овој...
Системот за брзо предупредување за небезбедни производи во ЕУ- РАПЕКС, во нивниот неделен извештај за оваа недела ги информираат граѓаните да обрнат внимание при купување на популарните чорапи за нежни пети. Станува збор за производ од категоријата козметика, од познатиот бренд Kruidvat, по име Eeltsokke. Производот е повлечен од продажба бидејќи производот не е во согласност со Регулативата за козметички производи. Типот на...